Hírek, újdonságok

Ruark R610 és Sabre-R hifi rendszer teszt

bartimex
2025.05.09 07:21
Ruark R610 és Sabre-R hifi rendszer teszt

A Ruark név is amolyan ismeretlen ismerős a hazai hifi közönségnek, hiszen termékeiket elsősorban a külföldi szaklapokból ismerhettük meg annak idején. Hangfalspecialistaként kezdték a pályafutásukat a nyolcvanas évek elején, aztán 20 éve teljesen újra definiálva filozófiájukat már elektronikákat, hangrendszereket is elkezdtek gyártani. Jelen tesztünknek egyből két alanya van az R610 hálózati sztereó erősítő és Sabre-R hangfal személyében, amelyeket külön-külön is meg lehet vásárolni, de mint az a tesztünkből ki fog derülni, nem csupán a tervezők, hanem maga az Isten is egymásnak teremtette őket.

Modern összeállítás hagyományokra alapozva

 

A Ruark alapítója Alan O'Rourke gitározáson nőtt fel, és hifi berendezésekkel volt körülvéve apja munkája révén, aki bútorasztalos volt, így nem meglepő, hogy idővel saját audio céget alapított. Az első termékünk az 1980-as évek elején Sabre néven került az üzletek polcára, és egy kicsi, állványos hangdoboz volt, amit nemzetközi díjakkal is elismertek. Ennek a modern változata került hozzánk, ami megörökölte a negyven évvel korábbi modell nevét, csupán egy "R" betűt illesztettek a végére. A fenntartható faanyagból készült furnérozás lehet natúr vagy szürke dió, de mindkét esetben kapott lécszegélyt a frontoldalon, az MDF-ből készült doboz pedig merevített, tele van csillapítóanyaggal, és igazán pompásan néz ki.

 

Ruark Sabre-R hangfal

 

Pici lábak tartják a darabonként 5 kg-os dobozt, aminek oldallapjai egymással párhuzamosak, a hangszórókat pedig eltávolítható szövet védi. Alatta 1 db 150 mm-es impregnált, természetes rost szerkezetű membrán alkotja a mélyközép hangszórót, 30 mm átmérőjű, 4 rétegű tekercseléssel és nagy kitérésre hangolt felfüggesztéssel, a magassugárzó neodímium mágnessel ellátott 26 mm-es selyem dóm.

 

Ruark Sabre-R hangfal csatlakozó

 

A hátoldalon a basszreflex nyílás alatt dupla, nagyon vaskos, aranyozott bemenetek találhatók, amelyek teflon védelmet kaptak, és a banándugót is fogadják.

 

 

A Ruark R610 szürke és dió változatban kapható, a hangfalhoz hasonlóan itt is megtalálható a lécszegély a frontoldalon, mellette pedig egy 5 colos TFT kijelző, mely távolról is elég jól olvasható. A fadíszítésű, egyébként alumíniumból készült készülék tetején van a közel 20 éve kifejlesztett RotoDial vezérlőközpont, de plusz érdekesség, hogy mellékel a gyártó egy ugyanilyen kezelőszervet távirányítóként is a modellhez. Hátul vonalszintű ki- és bemeneteket találunk, köztük phonot is, de van optikai és eARC képes HDMI bemenet, mélysugárzó kimenet, Ethernet és USB-C aljzat is.

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő távirányító

 

Az R610 belsejébe 2x75 wattos D-osztályú erősítőt és Burr Brown DAC-ot építettek, streaming szolgáltatások terén Spotify Connect, TIDAL Connect, Apple Airplay 2, Google Cast és aptX képes v5.1 verziójú Bluetooth áll a rendelkezésünkre. A mintavételi frekvencia 32 bit/384 kHz, a lejátszható formátumok között pedig FLAC, AIFF, WAV, MP3, AAC, AAC-LC, HE-AAC, HE-AAC közül választhatunk. Van még DAB, DAB+, FM és internetrádió, ahogyan UPnP média szerver támogatás is.

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő kijelző

 

Mindkét készülék kompakt, könnyen elhelyezhető, és egyéniséggel vannak felvértezve. A hangfal esetében nem nagy kunszt, bár ebben az árban még ritka a fafurnér, viszont elektronika területén nagyon keveset találhatunk. Itt minden adott egy olyan rendszerhez, ami dísznek is tökéletes, ráadásul klasszikus, akár modern lakásba is kiválóan megállja helyét.

 

Ruark Sabre-R hangfal

 

A Ruark párosának beüzemelése egyszerű, főleg azért is, mert a rendszer dobozában található a tápkábel és egyéb kiegészítők, mint pl. antenna mellett van egy pár egészen jóminőségű és hosszú hangfalkábel is banándugókkal a végén, tehát még ennek a keresgélésével és vásárlásával sem kell időt töltenünk. Az R610 tetején megtalálható az összes kezelőszerv, az üzembe helyezés is innen történik, de mindez természetesen könnyebb a távvezérlővel, ami szokatlan alakja ellenére jól kezelhető, a méretes gombok kézre állnak, és akkumulátoros modellről lévén szó az elemekkel sem kell foglalkoznunk, csak néha rá kell töltenünk. Az üzemideje egyébként hosszú, hiszen egy-egy gombnyomás egyértelműen nem fogyaszt sokat, ahogyan a hangerő vezérlése sem a középső tácsával.

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő távirányító

 

A kijelző nagy méretű, digitális forrásoknál a lemezborító mellett a hozzá tartozó előadó és a cím is megjelenik, emellett a fényerő és élesség remek, és normál hallgatói távolságból is egész jól látható/olvasható. Na de térjünk ki végre a Ruark rendszer hangzására, ami igencsak meggyőző tudott lenni.

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő

 

A brit hagyományoknak hódolva, modern stílusban

 

A Dire Straits dalai masszívan, öblösen váltak le a kompakt hangfalakról, izmosan rezdültek meg a húrok, és dominánsan hatott az egész. Ez volt az első benyomás, de ebben a párosban ennél lényegesen több van, mert Knopfler rekedtes hangja is remek formában volt, arányosan helyezkedett el a többi zenész között, és a dobos kávára ütése is pontosan, teljesen kivehetően jelent meg. A kis doboz tehát ügyesen vegyítette a mini monitorok jellegzetességeit az erővel, amiben remek társa volt a D-osztályú erősítő és annak teljesítménye, ugyanis már háttérzenélésnél is igazi testet kaptunk.

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő

 

Izgalmasan alakult tehát a kezdet, ami ezek után csak fokozódott. A Ruark párosa nem belépő kategóriát képvisel, ezért illik komolyabb műfajokkal is elbánnia, így folytattuk Schubert alkotásával a sort. Megmaradt a dunsztos jelleg, ahogyan a részletek kibontása is, így egyszerre kaptunk meleg zongoraleckét és kellemes díszítést, ami egyértelműen kinőtte a hangdobozok fizikumát. Bizonyára gondosan odafigyeltek a megalkotására a mérnökök, hiszen ez volt a jubiláló, egyben első sikertermékük, kár lett volna veszíteni a nimbuszából. Angliában eleve nagyon futnak az ilyen kis dobozok, viszont szeretik azt is, ha a zenének van igazi súlya ilyen méretből is, és ezt megoldani nekik is sikerült maradéktalanul. Selymes, ugyanakkor józan, nagyon arányos színpadot kaptunk, kellemes hangképpel, felesleges kiemelést nélkülözve.

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő hátlap

 

Peter Gabriel instrumentális dala vette át ezután a stafétabotot, és a keverésbeli hiányosságokra fittyet hányva a Ruark rendszere ezt is lezser könnyedséggel kezelte, pontosabban lazán vette az akadályt. A zene ugyanis elég mély mondanivalójú, amit a hangszerek megállás nélkül alátámasztottak, és itt is keveredett a finomság a kemény mélyszekcióval, valamint sokszor a hangszeráradattal. Volt pulzálás a szerzeményben, bővelkedett energiában is, de a kellemes aláfestés is rendre átjött. Nagyobb hangerőt igényelt ez a jellegű zene, meg is emeltük azt, és a Ruark hangszínváltozás nélkül lavírozott továbbra is a korántsem egyszerű dalszerkezetben. Nem könnyű ez a feladat, de ezt is sikerült zseniálisan megoldani!

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő hangfalkábel

 

Pat Metheny zenekara jött ezután, ahol karcsú hangszerek szólaltak meg, nagyon aprólékosan kidolgozva, remek ritmikával. A megfelelő pillanatoknál a Ruark a kellő dögösségről sem feledkezett meg, tehát oda tudta tenni magát, de itt a szerzemény inkább a hangulat megfelelő ábrázolását kívánta, amiben szintén nem találtunk fogást. A finom téralkotás és a hangszerek definiálása is megtörtént, és végig volt itt is egy bizonyos pulzáló jelleg, ami még izgalmasabbá tette a zenét. Már szinte kívülről ismerjük a meghallgatott szerzeményt, és azt kell mondanunk, hogy a szett könnyedén hozta azt a szintet, amit külön komponensekből kb. egymillió forint körül tudnánk összeválogatni.

 

Ruark Sabre-R hangfal mélysugárzó

 

A basszusgitár bravúrosan zenélt Marcus Miller kezében, sőt olyan rezdülések is felütötték a fejüket, amelyek egyértelműen túlmutatnak ezen a kategórián. A dobos, azon belül is a pergő és a cintányér is nem várt szinten jelent meg előttünk, a Ruark ugyanis ebben az esetben is megőrizte melegtónusú, ám részletező és finom karakterét. Volt pezsgés is rendesen, ahogyan a dinamikából is kaptunk akkora adagot, ami a sokszor fúziósba hajló jazznél is elengedhetetlen kritérium. A dob néha puhább volt ugyan a megszokottnál, bár továbbra is pontosan, de valamennyivel plasztikusabban szólt a kelleténél, amikor úgy rendesen megsorozták, és izomból ráütöttek, de az összkép még így is hozta a műfajhoz elvárható nívót.

 

Ruark Sabre-R hangfal magassugárzó

 

Jan Garbarek felvételén megőrizte a rendszer az egyéni, hűvös jelleget, ám nem maxolta azt ki, már ismert karakteréből adódóan, és annak köszönhetően. Igenis jót tett a brites hozzáállás a dalnak, mert az érdemi részletek maradéktalanul átjöttek, viszont az összkép jelentősen barátságosabb, testközelibb lett. Folyamatosabbá lett így a zenehallgatás, ami fontos kritérium egy ilyen jellegű szerzeménynél, és annak hosszú távú befogadhatóságánál. A zenészek profizmusa érezhető, szinte tapintható is volt, tehát a Ruark érzékelőszerveinknél nem csak a fülünkhöz, hanem az érzelmeinkhez is közel tudott férkőzni. Remek teljesítményt nyújtott itt is, pedig nem mondhatnánk, hogy nagyon könnyű feladat elé állítottuk.

 

Ruark Sabre-R hangfal keresztváltó

 

A rendszernek természetesen minden opcióját próbára tettük, de nem találjuk fontosnak azt, hogy ezeket jobban kivesézzük. A Bluetooth kapcsolat gyorsan létrejött, stabil maradt, és minőségben is hozta az elvártakat, ahogyan az internetrádió is megbízhatóan működött. CD-lejátszóról is kipróbáltuk a rendszert, ami alapján már alig várjuk, hogy kihozza a cég a sajátját is, mert az ezüstlemezeink is megérdemlik azt, hogy szerves része legyen ennek a rendszernek. A váltás a bemenetek között gyorsan megtörtént, a hangerő vezérlése is folyamatos, ugrás nélküli volt, továbbá a rendszer karaktere nagy kivezérlési szinten sem változott, csak egy szemernyit. A mellékelt hangfalkábelek hosszát nem használtuk ki, hiszen a hangfalakat az erősítőtől csak egy-egy méteres távolságba tettük le, a tapasztalataink alapján így szóltak a legjobban, de nagyobb távolságra helyezve őket sem lukadt ki a színpad, csak valamennyire levegősebb lett az előadás.

 

Ruark R610 Sabre-R hifi rendszer

 

Összegzés, végszó

 

A Ruark Sabre-R állványos hangfal és Ruark R610 streamer erősítő külön is megállja a helyét, de a gyártó szerint - és szerintünk is - párosuk alkot egy igazi egységet, ami lazán felveszi a harcot a konkurenciával. A 40 éves múlttal rendelkező Sabre-R nagyon masszívan megépített monitorsugárzó, annak minden jellegzetességével, alátámasztva kellő mélységgel és testtel. A központi egység egyénisége mellett az összkép révén is kilóg a tömegből, hiszen szolgáltatások hada, könnyű kezelhetőség, és bőven elegendő teljesítmény vár minket. Nagyon jól működik a távvezérlő, kapunk elég tisztességes hangfalkábelt is a csomagban, tehát egyértelmű, hogy a Ruark elsősorban a két készülék alkotta rendszert kínálja, amelyek önmagukban is elérhetők, akár kiegészíthetők is. Mindent összevetve véleményünk szerint kiérdemelt az ajánlott vétel státusz, és akár a gyártó CD-lejátszójával együtt, esetleg analóg lemezjátszót hozzákötve, valamint interkonnekt kábeleket is hozzávéve megmaradunk másfélmillió forint alatt, de még egy remek állvány is beleférhet ebbe a keretbe. Cserébe remek hangú, tényleg mindenes rendszert vihetünk haza, aminek még divatos, ugyanakkor időtálló stílusa is van.



Műszaki adatok

 

Ruark Sabre-R hangfal

 

Felépítés: kétutas, basszreflex
Hangszórók:

150 mm-es mélyközépsugárzó


26 mm-es selyem dóm magassugárzó

Frekvencia-tartomány: 50 Hz-20 kHz (+/-3 dB)
Keresztváltási frekvencia: 2,2 kHz
Névleges impedancia: 6 Ohm
Minimum impedancia: 4,2 Ohm
Érzékenység: 86 dB/W/m
Méretek: 175 x 290 x 245 mm
Tömeg: 5 kg
Ár (a cikk megjelenésekor): 299 990 Ft/pár

 

Ruark R610 hálózati sztereó erősítő

 

Erősítő típusa: D osztályú
Teljesítmény: 2x75 W RMS
Frekvencia-átvitel: 22 Hz-22 kHz (+0/-3 dB)
Bemenetek: HDMI eARC, optikai, phono (MM), RCA, Ethernet
Kimenetek: RCA, mélysugárzó, USB-C
Streaming: Spotify Connect, TIDAL Connect, Apple Airplay 2, Google Cast, Bluetooth v5.1
Rádió vétel: internetrádió, DAB, DAB+, FM
Lejátszható formátumok: FLAC, AIFF, WAV, MP3, AAC/AAC-LC/HE-AAC/HE-AAC
Kijelző: 5 colos TFT
Méretek: 300 x 95 x 280 mm
Tömeg: 4,1 kg
Ár (a cikk megjelenésekor): 549 990 Ft
AKCIÓS ár (a cikk megjelenésekor): 499 990 Ft

 

Mérleg

 

+ Testes, dinamikus hangzás, amiből a pontos részletek sem hiányoznak

+ Nagyon gondosan, minőségi anyagokból megépített hangdoboz

+ Stílusos megjelenésű, nagytudású és teljesítményű központi rendszer

+ Mindkét komponens egyéniséget sugároz, és egyértelműen illenek egymáshoz külső és karakter alapján is

+ Könnyű kezelhetőség, remek távvezérlő

+ Valódi fa használata mindkét komponensen

 

Szubjektív vélemény

 

Hangminőség: 5
Kivitel: 5
Kezelhetőség: 5
Szolgáltatások: 4,5
Formaterv: 5
Ár/érték arány: 5

 

Forrás: AV-Online.hu