Vezérlő központ választás
Milyen szempontok alapján érdemes vezérlőközpontot választani?
Az egyik legnagyobb és vélhetően a leghosszabb távra szóló beruházás az okos rendszerünk központja. A pár tízezer forintos megoldásoktól a több százezer forintos változatokig széles a kínálat. Mi elsősorban olyan típusokkal foglalkozunk, amelyeket mi jónak tartunk (mivel mi magunk is próbáltuk vagy most is használjuk), illetve emelett könnyen beszerezhetőek beszállítóinknál, jó a gyártói támogatásuk.
Alapvetően két részre osztható a kínálat. Az első megoldás egy szoftver valamilyen ismert operációs rendszerre (Windows, Mac OS X, Linux), amelyhez tetszés szerinti, akár régebbi, kisebb teljesítményű számítógépről, esetleg NAS-ról magunknak kell gondoskodnunk. Természetesen, szükség lesz egy Z-Wave hardverre is, ami általában egy pendrive méretű USB-s Z-Wave interfész. A jobbak többféle operációs rendszerrel is kompatibilisek. Második megoldás a célhardver, amikor valamelyik megbízható gyártó vezérlőközpontját és a rá gyárilagtelepített, interneten keresztül is frissíthető szoftverét kompletten vásároljuk meg.
Ezek az eszközök gyakorlatilag komplett mini számítógépek, amelyek lényegesen kevesebbet fogyasztanak, mint akár csak egy laptop, és erősebb/gyengébb processzort használak, adott mennyiségű RAM-mal. Mivel itt a hardvert is meg kell vennünk, általában többe kerülnek, mint a számítóégpes szoftverrek, amit ez alső lehetőségként említettünk. Viszont egyszerűbb a későbbi karbantartás, bizonyosan nem kell pl. vírusoktól tartanunk – igaz nem is használhatjuk párhuzamosan más feladatra őket, csak az okos otthon vezérlésére. A célhardverek kompatibilitása, teljesítménye, kezelőfelülete és szoftverének bővíthetősége között is nagy különbség van, érdemes ezeket összehasonlítani és a jövő beli igényeinket is átgondolni, nem csak az aktuálisakat. Létezik Z-Wave vezérlőközpont, amely másfajta szabványokkal (pl. Bluetooth, ZigBee, EnOcean) is kompatibilis, azaz elektronikája nem csak Z-Wave-en keresztül tud kommunikálni. Ez mindenképpen előnyös képesség, hiszen így jóval nagyobb azon eszközök száma, amelyeket megvásárolhatunk hozzá, így bizonyos feladatokra olcsóbb megoldást is használhatunk, illetve több lehetőségünk van egy-egy automatizálási feladat megoldására.