KNOW HOW - MITŐL JÓ EGY HANGFAL?
A hangfalak „lelki világa” nehéz feladat elé állítja a készítőket. Írásunknak az a célja, hogy néhány szempontból irányt adjon azok számára, akik hangfalkészítésre adják a fejüket. Mire figyeljünk oda, a későbbi csalódások elkerülése végett?
A jó hangfal számos kritikus elvárásnak kell megfeleljen. Lássuk a legfontosabbakat, milyen tulajdonságokkal rendelkeznie egy jó konstrukciónak a legjobb minőség eléréséhez!
A doboz
Erősen elkerülendő a hangfal oldalainak a rezgése, ezzel ugyanis megakadályozzuk a kabinetbe zárt hangszóró ellen-ütemű hangjainak kisugárzását az oldallapokon keresztül. A legfontosabb a megfelelő anyag kiválasztása, de ugyan olyan a fontos a belső merevítésekkel épített felépítmény megtervezése is. Természetesen a nagyobb álló hangfalak a méretükből adódóan nehezebb feladatot adnak a tervezőknek a monitor hangfalaknál, kisebb az igény a belső keresztmerevítésre.
Az építő anyagoknak általában vastagnak nehéznek és jó csillapításúaknak kell lenniük. A fa, vagy inkább MDF a legelterjedtebb építő anyag, de formailag nehéz tökéleteset alkotni vele, ezért sokan alternatív anyagként tekint a különféle kompozitok felé. A kabinet belsejét további hangelnyelő anyagokkal bevonva, nagymértékben lehet csökkenteni a káros rezonanciát. De azzal, hogy remek, merev és stabil kabinetünk van valószínűleg elég súlyos is, ezért sokan lemondanak ezekről a módszerekről, pedig mind ez a kiváló hangminőség alapvető feltétele. A súly csökkentés érthető, de enélkül igen nehéz maradandót alkotni, ilyenkor csak a megfelelő merevítésekben bízhatunk. Megoldásnak látszik a hajlított forma, de ennek ipari kivitelezése meglehetősen problémás.
Álló hullámok
A hangfalak belsejében kialakuló álló hullámok nagyon károsak. A doboz párhuzamos falainál fellépő negatív tényező erős minőségromlást okoz, ezért ezeket a hatásokat is el kell tüntetni. Korábban említettük a hajlítás témáját és ez egy igen jó alternatíva az álló hullámok elkerülésére is. Ennek értelmében olyan hangfalat kell csinálnunk, vagy keresnünk, amelynek lehetőleg nincsenek egymással szemben párhuzamos oldalai, mivel a nagyon zavaró álló hullámokat így biztosan kiküszöbölhetjük.
Van olyan konstrukció is ami kívülről párhuzamos, de belül eléggé össze van keverve a hanghullámok iránya a merevítő elemekkel, ez is jó megoldás, de ránézésre ez nem látszik, tehát ebben az esetben ismernünk kell néhány sok esetben ipari titkot. Amennyiben a gyártó ezt nem kommunikálja nehéz dolgunk van. Legjobb a többszörösen hajlított kabinet, de ez az organikus formák világához közelít, ez sok esetben már elég elvont kinézetet eredményez egy átlagos felhasználó ízlésének.
Diffrakciós hullámok a doboz külső felületén.
Ebben az alcímben leírt hatást a legnehezebb elkerülni, mert a hangszórókat valahogy mégis csak be kell építeni a dobozba. A lényeg az, hogy a lehető legkisebb legyen a hangszórók körül az előlap mérete, mert ez is sok problémát okozhat. A közvetlen hang visszaverődése a meghajtó közvetlen közeléből összezavarja a tiszta hangok kisugárzását. A hangszóró és a hangdoboz egymásra hatása következtében fázis problémák adódnak, ezzel a hang mosottá, kuszává válik, és a lineáris hangzásnak is annyi, ez rontja a természetes séget, a hangok leválását a hangfalakról és a térhatást.
Vannak jó megoldások, amelyek sokat segítenek és még egyéb előnyökkel is járnak, úgyhogy csak semmi pánik. Ha az „álló” hangfalakat még több-meghajtós mély csatornás hangszóró rendszerrel kombinálják, akkor az előlapnak olyan kicsi felülete marad hangszórók nélkül, hogy így, már nagyon kis mértékű a hangot torzító hatás. A lényeg, hogy az előlap mérete a lehető legkisebb felületű legyen.
Ezidáig csak a dobozok anyagáról és formájáról értekeztünk, valamint az előlap lehető legjobb kialakításáról. Vannak jól ismert gondok a reflex hangfalaknál, de a körülményes felépítésű labirintus típus is nehezen készíthető tökéletesre és a jó öreg zárt ládáknak is vannak hiányosságai.
Lehet, hogy maximalisták vagyunk, de van mentségünk! Az itt leírtakat inkább a High-end kategóriában kell ilyen szigorúan venni. Vannak jó hangú hangfalak az ennél kevésbé szofisztkált felépítésű hangdobozok között is. Folytatjuk...
Lambert János
Forrás: Sztereómagazin.hu