Kábelek és a jel iránya
Találkoztál már irány jelölő nyilakkal az AudioQuest kábeleken, olvastad a termékeinkről szóló anyagokat, vagy csak ha az interneten követed a témában folyó beszélgetéseket, felmerülhetett benned a kérdés, hogy mi is ez a „jel irány” körüli felhajtás!?
Van egy széles körben elterjedt nézet a kábelek irányáról: A legtöbb minőségi audió összekötő kábelben – szemben a hagyományos koax kábellel – a negatív oldalnak is saját vezetője van és az árnyékolás csak az egyik oldalon van a testhez kötve (leföldelve), így ez határozza meg a kábel irányát. A legtöbb kábelgyártó ezzel az árnyékolás-test kapcsolattal be is fejezte a kábel irány témáját, teljesen figyelmen kívül hagyva, hogy magának a vezetőnek is van iránya. Természetesen, mi is hiszünk abban, hogy a zajt abba az irányba kell elvezetni, ahol a legkevesebb kárt okozza, így az árnyékolás bekötését illetően mi is követjük a fenti elvet. Igazából ezt már jóval azelőtt megtettük az AudioQuest összekötő kábelek esetében, mielőtt elkezdtünk foglalkozni magának a vezetőnek az irányával.
Az évek alatt a tudásunk a vezető irányának a hangra gyakorolt hatása tekintetében folyamatosan bővült és teljessé vált. Mindvégig tudtuk, hogy a kábel irány szerepet játszik egy hifi rendszer hangminőségét illetően, de nem tudtunk kielégítő magyarázatot adni rá.
Egy módszer bevált: bízunk a fülünkben és biztatjuk a felhasználót is ugyanerre. A teszt igen egyszerű: hallgassuk meg a rendszert úgy, hogy a kábelt egyszer az egyik, majd a fordított irányba kötjük be.
Az egyik irányba bekötve a kábelt a zene relatív ellaposodik és kicsit darabossá válik, mintha valami szúnyoghálón keresztül hallgatnánk. A másik irányba ez az akadály megszűnik, a zene természetesen könnyeddé válik, ugyanakkor testet ölt és azonnali élvezetre hív. Amennyiben olyan kábelt használunk, amely az iránya által megfelelően (irány helyesen) alacsony zajszintet biztosít, a hallgató azonnal nyugalmat érez: Ohh,…Zene!
Ugyanakkor a tapasztalati élmény, ami az irányt illeti, tudományos magyarázatot is követel!
Mi a technikai háttere a kábel irányának?
Ahhoz, hogy rézből vagy ezüstből vezető készüljön, először önteni, majd húzni kell egy szerszámon keresztül, amely folyamat elkerülhetetlenül ék alakú mintát hoz létre a vezető belső szerkezetében és egy nem szimmetrikus elrendeződését a kristályoknak a vezető felületén.
A legtöbb gyártó nincs tudatában ennek az „iránynak”, vagy nem foglalkoznak vele. Mi megtanultuk ezt felhasználni és a vezetők irányából előnyt kovácsolni.
A vezető aszimmetrikus felületi szerkezete irány függő impedanciát okoz az elektromágneses zaj frekvenciáin és az interferenciát okozó nagyon magas frekvenciákon is. Minden energia a kisebb ellenállás fele áramlik. Ha a kábel iránya megfelelő, akkor a magas frekvenciákat – legyen az egy számítógép, rádióállomás vagy mobil telefon jeltovábbító antenna stb. – a föld fele vezeti el, vagy olyan komponens fele, ahol a dinamikus interferencia kevesebb zajt okoz.
Az erőfeszítéseink, hogy a zajt csökkentsük, nem csak az analóg és digitális kábeleinkre vonatkozik, hanem más AudioQuest termékekre is. Ennek jó példája az elsőként a Niagara tápszűrőknél alkalmazott „Low-Z Power NoiseDissipation Systems”, ahol minden egyes láncszem, amin áram folyik, megfelelő irány szerint kerül beépítésre a zaj csökkentése érdekében. Azóta ezt a technológiát alkalmazzuk és hozott átütő minőség javulást és sikert valamennyi új AudioQuest hálózati kábel (NRG, WIND és STORM kábel család) és hangfal kábel (Folk Heroes és Mythical Creatures kábel család) esetében!
Ahogy mindig, az igazi teszt a meghallgatás.
A kellemetlen, feszültnek ható hang annak következménye, hogy a rossz irányban bekötött vezető által több zaj kerül a rendszerbe, amely interferenciát okoz az áramkörökben. A helyes irányba bekötött vezető esetében hallott teltebb, nyugodtabb hang a rendszerbe kerülő kevesebb magas frekvenciájú zaj eredménye. Ez tulajdonképpen elismerése a kábel irány létezésének és egyben nagyszerű gyakorlati felhasználás lehetőségét adja.
Forrás: Audioquest.hu